poniedziałek, 30 listopada 2015

Patisony faszerowane mięsem mielonym i ryżem. Patisony a'la gołąbki.







Bardzo lubię faszerowane warzywa, wiec faszeruję co tylko się da :))). Dziś zapraszam na patisony faszerowane tradycyjnym farszem gołąbkowym czyli  mięsem i ryżem. Niestety moje patisony tak szybko zniknęły z talerzy, że nie zdążyłam zrobić końcowego zdjęcia... gotowej potrawy... za co z góry przepraszam :) Polecam :)

Składniki
- 4 duże patisony
- 0.60 dkg mięsa mielonego
- 100 gram ryżu
- 2 jajka
- 0.7 l bulionu lub rosołu
- sól, pieprz, czosnek mielony, cebulka prażona w kostce, kminek mielony, majeranek

Wykonanie
Ryż gotuję, odcedzam i studzę. Z patisonów odkrawam czapeczki, wydrążam miąższ wraz z pestkami. Przygotowuje farsz: ugotowany, ostudzony ryż mieszam z surowym mięsem mielonym, dodaję dwa całe jajka plus wszystkie przyprawy mieszam i wyrabiam ręka do połączenia składników. Gotowym farszem napełniam przy pomocy łyżeczki patisony. W dużym naczyniu do zapiekania (  u nie gęsiarka ) układam nafaszerowane patisony i przykrywam każdego czapeczką. Zalewam bulionem do 1/3 wysokości patisonów. Piekę pod przykryciem ok. godzinę - półtorej w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem. Patisony sa gotowe kiedy warzywa są miękkie a mięso w środku upieczone.
Gotowe patisony podaję z sosem pomidorowym.
Smacznego :)






Jesień pełna warzyw

niedziela, 29 listopada 2015

Colesław z kapusty pekińskiej. Popularna surówka obiadowa.



Colesław szybka i smaczna surówka obiadowa. Bardzo popularna, zapewne wszystkim znana i przez większość lubiana :) U mnie dziś w wersji z kapusty pekińskiej. Polecam :)

Składniki  ( 3-4 porcje )
- pól główki kapusty pekińskiej
- pół większej czerwonej cebuli
- marchewka
- śmietana, majonez, mleko,
- sok z cytryny
- sól, pieprz, cukier

Wykonanie
Kapustę szatkuję, cebule kroję w drobna kostkę, marchewkę ścieram na tarce o drobnych oczkach. Warzywa przekładam do miski. Posypuję łyżeczką cukru, dwoma szczyptami soli i pieprzu, dolewam 2 łyżki mleka, kilka kropli soku z cytryny. Na koniec dodaje łyżkę śmietany i łyżkę majonezu. Dokładnie mieszam. Odstawiam do lodówki na co najmniej 2 godziny. Po tym czasie surówka jest gotowa.
Smacznego :)



Sałatki na jesienne wieczory Jesień pełna warzyw

piątek, 27 listopada 2015

Sałatka meksykańska z kabanosami. HIT Imprezy.






Sałatka meksykańska u mnie w wersji z kabanosami, to kolejna bardzo smaczna, mało skomplikowana i co najważniejsze szybka w przygotowaniu propozycja na imprezowy stół. Świetnie sprawdzi się na zbliżające się andrzejki, święta czy sylwestra. Polecam :)

Składniki
- 3 długie ulubione kabanosy
- 20 dkg  sera żółtego w kawałku
- papryka czerwona ( lub pół czerwonej i pół zielonej )
- cebula dymka wraz ze szczypiorem
- puszka kukurydzy
- puszka fasolki czerwonej
- 2-3 łyżki majonezu
- sól, pieprz

Wykonanie
Kabanosy kroję w plasterki, paprykę, ser żółty, cebulkę w kostkę, przekładam do miski dodaje odsączoną kukurydze i fasolkę ( fasolę dodatkowo przepłukuję pod zimna woda na sicie). Wszystkie składniki mieszam z 2-3 łyżkami majonezu, na koniec doprawiam do smaku solą i pieprzem. Sałatkę odstawiam do lodówki na ok. 1 godzinę. Kiedy smaki się przegryzą podaję. Smacznego :)


Sałatki na jesienne wieczory

poniedziałek, 16 listopada 2015

Patisony marynowane na zimę. Domowe przetwory.



Patison to bardzo smaczne, lekkostrawne i dietetyczne warzywo o delikatnym smaku. Zawiera sporo witaminy C i wiele innych dobroczynnych składników dla naszego organizmu.
Co roku wiosną sadzę co najmniej dwa krzaczki. Patisony są łatwe i mało wymagające w uprawie a wydają bardzo obfite plony, którymi cieszę się od sierpnia do października. W mojej kuchni wykorzystuje je na wiele sposobów. Większe faszeruję, dodaje do duszonych mięs, smażę, piekę i gotuje z nich zupy-kremy. Mniejsze osobniki przekładam do słoików i marynuje na zimę. Marynowane patisony są świetnym dodatkiem do przeróżnych sałatek ( można z powodzeniem takim patisonem zastąpić ogórka konserwowego ) bardzo dobrze tez smakują samodzielnie jako dodatek do obiadu, czy kolacji np. do grzanych kiełbasek itp. Polecam :)

Składniki
- małe patisony
- ziele angielskie
- pieprz czarny w kulkach
- gorczyca
- liście laurowe
- koper

Zalewa ( na 4-5 słojów o pojemności 0,9 litra )
- 4 szklanki wody
- pół szklanki octu 10%
- 4 czubate łyżki cukru
- 2 łyżki soli

Wykonanie

Patisony myję, oczyszczam i odcinam ogonki. Z podanych składników gotuję zalewę i studzę. Na dno wyprażonych słoików wkładam po 2-3 ziarna ziela angielskiego i pieprzu, szczyptę gorczycy, 1 listek laurowy i koszyczek kopru. Na to układam w miarę ciasno patisony, zalewam ostudzoną zalewą. Słoje szczelnie zakręcam. Pasteryzuję od momentu zagotowania się wody w garnku ok. 7-10  minut.
Smacznego :)

Dla zainteresowanych podaję w linku mój przepis na faszerowane patisony ( wystarczy kliknąć ):

https://kuchniazwidokiemna.blogspot.com/2015/11/patisony-faszerowane-miesem-mielonym-i.html

i bigos z patisonów :

https://kuchniazwidokiemna.blogspot.com/2015/12/bigos-z-patisonow-rozgrzewajace.html


- Kuchnia wegetariańska i wegańska Jesień pełna warzyw

czwartek, 5 listopada 2015

Gulasz z serc indyczych. Wyśmienity i delikatny.







Dziś zapraszam na rozgrzewający... świetny na jesienne i zimowe obiady, czy kolacje... gulasz z serc indyczych. jak już pewnie pisałam mam to szczęście, że moja rodzinka bardzo lubi wszelkie podroby... więc często to wykorzystuję :) Zapraszam :)

Składniki
-  60 dkg serc indyczych
- 1 cebula
- liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, czosnek mielony, sól, sos sojowy, papryka czerwona mielona
- olej
- 3 łyżeczki mąki
-  śmietana 18%

Wykonanie
Serca moczę w zimnej wodzie, dokładnie oczyszczam, wycinam zbędne żyłki i tłuszczyk, kroję na połówki i w paseczki.  Cebulę kroję w większa kosteczkę. Pokrojone serduszka wrzucam na rozgrzaną patelnię z dodatkiem łyżki oleju, chwilkę podsmażam aż stracą różowy kolor i wypłynie z nich sok. Dodaję listek laurowy, ziele angielskie, majeranek, czosnek, zalewam niewielką ilością wrzącej wody ( tak aby tylko przykryła mięso ), przykrywam pokrywką i duszę na wolnym ogniu. Kiedy serca są już na wpół miękkie dodaję cebulkę. Całość duszę do całkowitej miękkości. Na końcu doprawiam solą, lub sosem sojowym i papryką. W małym garnuszku rozprowadzam śmietanę z mąką i odrobina wody, wlewam do gulaszu , mieszam gotuję na wolnym ogniu ok. 3 minuty.
Gotowe danie podaje z pieczywem, ziemniakami, kluskami lub kaszą.
Smacznego :)