poniedziałek, 9 listopada 2020

DIETOJARSKA KUCHNIA ŻYDOWSKA - recenzja książki

Dziś zapraszam na recenzję książki Fani Lewando " Dietojarska kuchnia żydowska " Autorka książki Fania Lewando przed wojną prowadziła w Wilnie popularną restaurację serwującą wegetariańskie dania dla Żydów aszkenazyjskich. W Dietojarskiej Jadłodajni łączyła nieoczywiste smaki, gotowała zdrowo z pełną świadomością, że tylko dieta bezmięsna i odpowiednia dawka witamin mogą zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie. W jej restauracji stołowała się wileńska śmietanka towarzyska i lokalna bohema.
Tuż przed wybuchem drugiej wojny wydała swą książkę, która niestety w czasie wojny zaginęła. Po latach została odnaleziona na targach antykwarycznych i wydana w zupełnie nowej odsłonie.
 

Całkiem niedawno książka została wydana w języku polskim. W jej tłumaczeniu pomagały dziewczyny z grupy Mecyje, które jak same mówią " „Książka Fani to nie tylko zbiór wegetariańskich receptur. To również pełna hałd mąki, wywrotek masła, bitej śmietany i wzburzonych drożdży eskapada do fantastycznego świata, którego już nie ma”. 

W książce znajdziemy mnóstwo ciekawych przepisów, zaczynając od prowansalskiego majonezu, poprzez czulenty, kugle, puddingi, potrawy pesachowe , marynaty kończąc na słodkościach i lodach, przygotowane w oparciu o oryginalne przepisy kuchni koszernej. Każdy przepis jest dopracowany, opatrzony zdjęciem i notatką od Mecyjów. 

Książka oprócz przepisów, zawiera wiele ciekawych informacji na temat kuchni żydowskiej, zwyczajów i obchodzonych świąt.

 


 Książka bardzo ładnie wydana, łatwo i przyjemnie się ją czyta. Będzie świetnym pomysłem np. na prezent. Doskonała nie tylko dla fanów kuchni koszernej, wegetariańskiej czy jarskiej. Każdy z nas znajdzie w niej coś dla siebie. Dzięki niej przeniesiemy się w odległe 20-te lata XX wieku do pięknego Wilna, poczujemy smak i zapach, poznamy ciekawe receptury.

tytuł DIETOJARSKA KUCHNIA ŻYDOWSKA
autor FANIA LEWANDO
wydawnictwo ZNAK
 

6 komentarzy:

 1. Interesuje mnie lektura typowej żydowskiej książki kucharskiej i jej składników, które z pewnością różnią się od przypraw w moim kraju, Indonezji.
  Dzięki za tę świetną recenzję. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno książka warto zaglądnięcia, pełna inspiracji z kuchni, której nie gotujemy na co dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, bardzo lubię takie książki kucharskie z historią i tradycyjnymi przepisami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dania wyglądają naprawdę pysznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz szczęście do tych książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. jestes zadowolona z tej książki? :)

  OdpowiedzUsuń