czwartek, 30 sierpnia 2018

Kompot z gruszek na zimę. Domowe przetwory.


Ja nadal przetwarzam. Dziś przyszła kolej na gruszki. Obrodziły tego roku, podobnie jak czereśnie, bardzo obficie. To wkładam w słoiki ile tylko się da. Zima będzie jak znalazł :) Polecam.

Składniki
- gruszki
- goździki suszone ( przyprawa )
- cukier
- woda

Wykonanie
Gruszki myję pod bieżącą, zimną wodą, obieram ze skorki, pozbawiam środka z pestkami, kroję na ćwiartki, a ćwiartki na połówki.  Przekładam do uprzednio wymytych i wyprażonych słoików. Do każdego słoika dodaję po dwa goździki. Z wody i cukru przygotowuję syrop : na każde trzy litry wody dodaje jeden kilogram cukru. Syrop zagotowuje i studzę, chłodnym zalewam owoce w słojach.
Gruszki w słoikach nakładam do pełna, zalewam syropem po brzegi. Brzegi słojów przecieram dokładnie najpierw mokrą, potem sucha ściereczką i zakręcam wymytymi i osuszonymi pokrywkami.
Pasteryzacja:
Duży garnek wykładam bawełnianą ściereczką, układam w nim słoje i zalewam wodą do 2/3 wysokości słoików. Przykrywam pokrywką, stawiam na gaz. Kiedy woda się zagotuje, zmniejszam ogień i pasteryzuje kompoty 20 - 25 minut.  ( w zależności jak twarde są gruszki ).Wyłączam gaz i zostawiam pod przykryciem do wystudzenia.
Często robię to na raty,wtedy nie czekam aż woda w garnku się wystudzi, tylko wyjmuję gorące kompoty na gruby ręcznik, przykrywam je ze wszystkich stron tym ręcznikiem i trzymam tak długo aż całkiem wystygną. W tym czasie pasteryzuję następną partię kompotów. Tak przygotowane kompoty mogą stać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu nawet dwa- trzy lata.
Smacznego :)
6 komentarzy:

 1. Mam gruszki, nawet lecą z drzewa :) Takie kompoty na zimę są świetne.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja taki sam kompot robie na zimę tylko na litr wody dodaje szklankę cukru.

  OdpowiedzUsuń
 3. Och, jak kochamy takie kompoty! Zwłaszcza w styczniu ;) Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie domowe kompoty są najlepsze :) Pyszności :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super, gratuluję przetworów, w zimie to będą prawdziwe skarby :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Taki kompocik zimą będzie idealny :)

  OdpowiedzUsuń