poniedziałek, 19 stycznia 2015

Chipsy z boczku. Świetny dodatek do zup i sałatek. Bekonowe chipsy.






Chipsy z boczku, to nie przepis, to doskonały pomysł na urozmaicenie dodatków do zup, zwłaszcza gęstych zup i zup kremów, a także sałatek na bazie sałaty zielonej, lodowej i innych mieszanek sałat.

Składniki
- boczek wędzony - kilka-kilkanaście plastrów cieniutko pokrojonych ( najlepiej na maszynce )

Wykonanie
Cieniutkie plasterki boczku kroję na 4-5 cm. kawałeczki, wrzucam na rozgrzaną patelnię, bez dodatku tłuszczu i smażę partiami na dość silnym ogniu aż staną się mocno chrupiące.Gotowe przekładam na papierowe ręczniczki aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Jeśli podaję je jako dodatek do zupy, to przekładam je do miseczek i każdy nabiera sobie sam dodając bezpośrednio gorącej zupy. Przed dodaniem chipsów do sałatek najpierw należy je wystudzić :)
Smacznego :)


Domowy Wyrób

sobota, 17 stycznia 2015

Śledzie w sosie czosnkowo-koperkowym z ogórkiem i cebulką.






Doskonałe śledziki dla prawdziwych twardzieli :) Sos bardzo mocny, wyrazisty w smaku w połączeniu ze śledziami stanowi świetną przekąskę.. zakąskę na zakrapianą imprezę. Polecam :)

Składniki
- 4 płaty śledziowe solone typu Matjas
Sos
- 1 malutka cebulka
- 2 małe ogórki kiszone
- 1 duży ząbek czosnku
- pół pęczka koperku
- 2 łyżki majonezu
- 2 łyżki gęstej smietany

Wykonanie
Płaty śledziowe moczę w zimnej wodzie co najmniej dwie godziny, w trakcie moczenia kilka razy zmieniam wodę. Wymoczone osuszam ręczniczkami papierowymi i kroję w większe paseczki.
W miseczce przygotowuję sos: Cebulę i ogórki kroję w drobniutką kosteczkę, czosnek przeciskam przez praskę, koperek siekam. Dodaję majonez i śmietanę, dokładnie mieszam do połączenia składników. Do sosu przekładam pokrojone sledzie, delikatnie mieszam i odstawiam na 2-3 godziny ( najlepiej na całą noc)  do lodówki. W celu przegryzienia się smaków :)
Smacznego :)



Wykonanie

piątek, 16 stycznia 2015

Serca indycze duszone z marchewką. Pyszne danie jednogarnkowe.






Tak się dobrze składa, że u mnie w rodzince wszyscy bardzo lubimy podroby.. typu serca, żołądki, wątróbka. Dziś na obiad przygotowałam duszone serca indycze z marchewką. Danie bardzo smaczne, pożywne, świetne na chłodne dni. Jego przygotowanie wbrew pozorom nie zajmuje wiele czasu ( serca indycze są dość duże więc szybko i sprawnie się je kroi ) tylko podczas duszenia trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo muszą być uduszone do całkowitej miękkości, a troszkę to trwa.. ale zapewniam, że warto efekt końcowy wynagrodzi nam czas oczekiwania :)
Polecam :)

Składniki
- 60 dkg serc indyczych
- 2 duże marchewki
- 1 cebula
- liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, czosnek mielony, sól, sos sojowy
- olej

Wykonanie
Serca moczę w zimnej wodzie, dokładnie oczyszczam, wycinam zbędne żyłki i tłuszczyk, kroję na połówki i w paseczki. Marchewkę obieram kroje w słupki, cebule w większa kosteczkę. Pokrojone serduszka wrzucam na rozgrzaną patelnię z dodatkiem łyżki oleju, chwilkę podsmażam aż stracą różowy kolor i wypłynie z nich sok. Dodaję listek laurowy, ziele angielskie, majeranek, czosnek, zalewam niewielką ilością wrzącej wody ( tak aby tylko przykryła mięso ), przykrywam pokrywka i duszę na wolnym ogniu. Kiedy serca są już na wpół miękkie dodaje marchewkę i cebulkę. Całość duszę do całkowitej miękkości. Na końcu doprawiam solą, lub sosem sojowym.
Tak uduszone serca można podać na dwa sposoby: duszone w własnym sosie z dodatkiem pieczywa, lub powstały sos zagęścić mąką, śmietaną, lub serkami i podać z czym kto lubi np. z kaszą, ziemniakami, makaronem.
Smacznego :)







środa, 14 stycznia 2015

Kapusta pekińska zasmażana z cebulką. Pekinka na ciepło.






W lodówce leżała samotnie pekińska... obiad prawie gotowy... ale brak sałatki, surówki.. I tak mnie naszło..co jest nienormalne u mnie .. bo uwielbiam surówki i sałatki .. aby ją zasmażyć :) Pierworodna wersja miała być z pomidorami, ale w trakcie przygotowywania po skosztowaniu zmieniłam koncepcję, uznałam,że jest tak smaczna, że dodanie pomidorów jest zbędne,zamiast nich dodałam o niebo więcej koperku. I co ? I udało się. Wyszło pysznie. Domownicy bardzo zadowoleni a to jest najważniejsze. Polecam :)

Składniki
- duża kapusta pekińska
- duża cebula
- 2 łyżki masła
- pół dużego pęczka koperku ( opcjonalnie suszony )
- majeranek,kminek mielony, czosnek mielony, lubczyk suszony, sos sojowy

Wykonanie

Cebule kroje w półplasterki, kapustę szatkuję troszkę grubiej niż na surówkę. Na głębokiej i wysokiej patelni podgrzewam 2 łyżki masła, dodaje cebulkę, jak się zeszkli dodaje poszatkowana kapustę pekińską. Całość podlewam odrobina gorącej przegotowanej wody i zasmażam aż do miękkości kapusty. Kiedy kapusta juz jest miękka dodaję przyprawy: kminek mielony, roztarty majeranek, czosnek, szczyptę lubczyku, kilka kropel sosu sojowego. Na koniec dodaje sporo koperku.
Podaję na ciepło.Taka kapustka pasuje świetnie do każdego obiadu typu ziemniaki i mięso. U mnie dziś podana z ziemniakami purre i pieczonym udźcem z indyka
Smacznego :)


wtorek, 13 stycznia 2015

Bigos tradycyjny-polski z kapusty kiszonej i białej.






Bigos tradycyjny po polsku przygotowany z kapusty kiszonej i białej taki lubimy najbardziej.
U mnie w domu rodzinnym nie było tradycji przygotowania bigosu na święta, a w rodzinnym domu mojego męża zawsze wśród dań świątecznych  należyte miejsce miał właśnie bigos. Jakoś mi tak do świątecznych potraw nie pasował, bo jak jest tak dużo jedzenia to po co jeszcze bigos. I tak  wymyśliłam sobie własną koncepcję na bigos, który zresztą bardzo lubię - od paru -parunastu lat przygotowuję bigos sylwestrowo-noworoczny.
Taki bigos gotuję w największym, ogromnym garnku, specjalnie do tego celu przechowywanym na strychu ( bo w szafkach kuchennych niestety by się nie zmieścił ). Gotuje go bardzo długo 2-3-4 dni i z każdym dniem jest coraz lepszy-smaczniejszy. Najlepiej smakuje w Nowy Rok, kiedy dopadnie nas mały, lub wielki głód, podgrzewamy, zajadamy i ogarnia nas błogie lenistwo :) Jak przystało na dzień wolny... czytaj... poimprezowy ...)
Bigos pomimo wielkiej ugotowanej ilości znika błyskawicznie, także ja co roku przygotowuję go coraz więcej, bo uwielbiam jak coś zostanie i wtedy resztę zamrażam i z przyjemnością zajadamy się nim np. w ciepły wiosenny dzień :)
Polecam :)

Składniki
- 2.50 kg kapusty kiszonej
- 1.50 kapusty białej
- 1 kg karkówki
- 1 kg łopatki
- 40 dkg. boczku wędzonego
- 40 dkg ( dwie laski ) dobrej swojskiej kiełbasy
- garść grzybków suszonych
- 2 łyżki powideł śliwkowych
- 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
- pół kostki smalcu
Przyprawy
- ziele angielskie, listek laurowy, czosnek mielony, papryka czerwona mielona, majeranek, kminek mielony, sos sojowy, domowa wegeta, sól

Wykonanie
Obie kapusty szatkuję drobno i w osobnych garnkach gotuję do miękkości. Kiedy są miękkie obie kapusty przekładam do większego garnka, dodaję listek laurowy i ziele angielskie, gotuje na wolniutkim ogniu.
Mięsa: karkówkę i łopatkę kroję w kostkę przekładam na patelnię, na rozgrzany tłuszcz, do mięs dodaję przyprawy: czosnek,paprykę, majeranek, kminek, domową wegetę, duszę. Kiedy mięso jest prawie miękkie przekładam go do kapusty. Patelnię podlewam odrobiną wody, aby wszystkie smaki z pieczenia mięsa odeszły i dolewam ten płyn do bigosu. Boczek i kiełbasę kroje w plastry przesmażam na suchej patelni, dodaje do kapusty z mięsem. Mieszam i gotuję. W mniejszym garnuszku moczę suszone grzybki ( wypłukane ). Kiedy się wymoczą kroję je na mniejsze kawałki i wraz z woda, w której się moczyły przekładam do bigosu. I w tym momencie z reguły zostawiam sobie dalsze działania na jutro. Czyli wyłączam bigos, przekładam w chłodne miejsce i idę spać. Na drugi dzień podgrzewam bigos, gdy się zagotuje kosztuję i dodaję do niego w zależności do smaku 2-3 łyżki powideł śliwkowych, 2-3 łyżki przecieru pomidorowego i pół kostki smalcu ( u mnie zawsze swojski, domowy ) Mieszam, gotuję dalej na wolnym ogniu ok. pół godziny, w razie potrzeby doprawiam przyprawami jak wyżej. Gotowy bigos przekładam w chłodne miejsce. Potem odgrzewam i podaję. Im częściej odgrzewany tym smaczniejszy :)
Tak przygotowany bigos możemy beż uszczerbku na zdrowiu spożywać ok. 3-4 dni. Potem jeśli coś zostanie to tak jak proponowałam powyżej najlepiej jest go zamrozić i zajadać kiedy tylko najdzie nas ochota:)
Smacznego :)


poniedziałek, 12 stycznia 2015

Pyszne, aromatyczne, chrupiące, pieczone ziemniaki w piekarniku a'la frytki.






Pieczone ziemniaczki. Przepis jest banalnie prosty, takie ziemniaczki piekę praktycznie od zawsze.... ale ostatnio.. niby przypadkiem , siedząc u fryzjera usłyszałam opinię, że surowe ziemniaki ( bez podgotowania ) nie upieką się w piekarniku nawet za sto lat. Pani siedząca obok mnie wypowiadała to z takim przekonaniem, że pozostałe osoby znacznie jej przytakiwały. Ja jako osoba deczko nieśmiała zajęłam się tym po co tam przyszłam, czyli włosami , czy nie za krótkie, czy nie za jasne, czy na ten bok, czy może nie. A dyskusja trwała i koniec końców był taki, że Panie stwierdziły, że z piekarnika to tylko najlepsze wychodzą ciasta :)  Hmm.... Wracając do ziemniaków... moje ziemniaczki pieką się w piekarniku ok. 30-40 minut ( wszystko zależy od pory roku i gatunku samych ziemniaków ) i wkładam je zawsze surowe, czy są one młode, czy stare, czy sałatkowe czy inne insze odmiany :)
Tak upieczone ziemniaczki są mięciutkie w środku, na zewnątrz mają lekko chrupiącą, aromatyczną skórkę.
Jeszcze nie poznałam osoby, której by nie zasmakowały. Już pomijam ich atuty : dużo zdrowsze od gotowych, czy nie, smażonych w głębokim oleju frytek, czy gotowanych z wody, gdzie wszystkie minerały i witaminy wylewamy do zlewu odcedzając ziemniaki. No i  na koniec... są po prostu dużo smaczniejsze :)
Pieczone ziemniaki podaję zazwyczaj do pieczonych mięs, zwłaszcza drobiu ( Udka z kurczaka pieczone w kombiwarze )  z dodatkiem ulubionej surówki. Jako samodzielne danie smakują wybornie popijane kefirem lub maślanką. A i podawane z ulubionym sosem czosnkowym, czy keczupem są pyszniaste :)
Polecam

Składniki
-1 kg ziemniaków
- 2 łyżki oleju
- sól, domowa wegeta, papryka czerwona mielona, majeranek, czosnek mielony

Wykonanie
Ziemniaki obieram, dokładnie płuczę, kroję w cząstki, trochę grubsze jak tradycyjne frytki, osuszam papierowymi ręczniczkami. Przekładam do większego naczynia ( u mnie wysoki garnek ), polewam olejem, dodaje wszystkie przyprawy i dokładnie mieszam, najlepiej przy pomocy rąk :) Odstawiam na chwilkę, zależy ile mam czasu, wystarczy piętnaście minut. Następnie ziemniaki przekładam na blaszkę uprzednio wyłożoną papierem do pieczenia, wkładam do średnio nagrzanego piekarnika. Piekę ok. 35-40 minut w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem.
Smacznego :)














Ps. Na moim blogu znajdziecie jeszcze kilka przepisów z pieczonymi ziemniaczkami
podaję linki, wystarczy w nie kliknąć a otworzą się propozycje :)
Piersi z kurczaka pieczone z ziemniakami i papryką. Szybkie danie 2w1 z piekarnika.
Biała kiełbasa z piekarnika, pieczona z ziemniakami, boczkiem i cebulą.
Kurczak pieczony z ziemniakami z piekarnika. Szybkie danie 2w1.
Zapraszam :)

czwartek, 8 stycznia 2015

Duszona obiadowa łopatka wieprzowa. Pieczeń w aksamitnym sosie z piekarnika.






Duszone plastry z łopatki wieprzowej to świetny pomysł na smaczny i nie wymagający dużego nakładu pracy obiad. Ja przyznam się szczerze ostatnio zapomniałam o łopatce wieprzowej, bardziej przerzuciłam się w mojej kuchni na indyka, kurczaka i karkówkę czy schab, a przecież łopatka to bardzo delikatne mięso, które odpowiednio przygotowane, po prostu rozpływa się w ustach a dodatek aksamitnego sosu stanowi świetny uzupełniacz do kluseczek czy kaszy. Polecam :)

Składniki
- 1 kg. łopatki wieprzowej
- 1 duża cebula
Marynata
- czosnek mielony, domowa wegeta, papryka czerwona mielona, majeranek, kminek mielony, sos sojowy,
- 1/3 szklanki oleju
Dodatkowo
- 1/3 szklanki śmietany 18%
- 2 łyżki mąki

Wykonanie
Łopatkę kroję w dość grube plastry, pokrojoną przekładam do miseczki obsypuje wszystkimi przyprawami składnikami marynaty, zalewam olejem, mieszam, przykrywam pokrywką i odstawiam do lodówki na całą noc.
Po tym czasie plastry mięsa przekładam do naczynia żaroodpornego, przesypując je uprzednio pokrojoną w półplasterki cebulą. Tak przygotowane mięso z cebulą zalewam pozostałą marynatą wymieszaną z wodą. Tak aby płyn przykrył prawie całe mięso.
Piekę pod przykryciem w nagrzanym piekarniku w 160-180 stopni około 1,5- 2 godziny, do całkowitej miękkości mięsa. Podczas pieczenie zaglądam kilka razy i w razie potrzeby uzupełniam płyn dolewając gorącej wody.
Kiedy mięso jest już miękkie odkładam go na osobny talerzyk, a powstały sos zagęszczam rozrobioną śmietaną z mąką, kiedy się zagotuje wkładam z powrotem plastry mięsa. Całość gotuje jeszcze ok.1 minutę.
Tak przygotowana łopatka najlepiej smakuje z kluskami śląskimi ( tzw. kluski z dziurką ) ale równie dobrze z ziemniakami, kasza czy ryżem.
Smacznego :)















środa, 7 stycznia 2015

Zupa pomidorowa na rosole. Porosołowa błyskawiczna pomidorówka.



Zupa pomidorowa, pomidorówka, mało kto jej nie lubi :) Szybka, smaczna, pożywna, zdrowa... Niedawno pisałam o moim sposobie przygotowania i przechowywania rosołu-bulionu drobiowego, http://kuchniazwidokiemna.blogspot.com/2014/12/roso-drobiowy-mieszany-z-indyka-i.html,  dziś przyszedł czas na przygotowanie własnie na takim rosołku pomidorówki.
Polecam :)

Składniki
- 2-3 litry rosołu-bulionu drobiowo-warzywnego
- 1 puszka pomidorów bez skórki
- 1 łyżka przecieru pomidorowego
- 2-3 łyżki śmietany 18 %
- bazylia najlepiej świeża- ale może być suszona
- sos sojowy ciemny ( opcjonalnie )

Wykonanie
Rosół - bulion podgrzewam aż do zagotowania się, pomidory miksuję z przecierem pomidorowym i bazylią, dodaję je do gotującego się bulionu. W małym kubeczku odlewam trochę gorącej zupy rozrabiam z 2-3 łyżkami śmietany i wlewam do zupy. Gotuję na wolniutkim ogniu jeszcze ok.2-3 minuty. Jeśli jest potrzeba to doprawiam sosem sojowym, lub domową wegetą.
Taką pomidorówkę podaję najczęściej z ryżem lub drobniutkim makaronem, posypaną zieloną pietruszką.
Smacznego :)



wtorek, 6 stycznia 2015

Skrzydełka z kurczaka duszone w pieczarkach. Proste, smaczne, delikatne danie.



Skrzydełka duszone z pieczarkami i cebulką to delikatne, bardzo smaczne i szybkie w przygotowaniu danie.
Polecam :)

Składniki
- 9 skrzydełek z kurczaka
- 25 dkg. pieczarek
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- sól, domowa wegeta, papryka mielona, majeranek

Wykonanie
Cebule kroję w półplasterki, czosnek siekam, podsmażam na szerokiej i głębokiej patelni, do cebuli i czosnku dodaję oczyszczone i pokrojone w grube plastry ( ćwiartki ) pieczarki. Następnie do zawartości patelni dodaję oczyszczone i pozbawione lotek skrzydełka z kurczaka. Posypuję je domową wegetą, papryka i majerankiem. Zalewam gorącą, przegotowaną wodą mniej więcej do połowy skrzydełek i całość duszę na wolnym ogniu do miękkości mięsa. ( ok.30-40 minut )
Podaję z kaszą, ryżem lub ziemniakami i oczywiście z ulubiona surówką.
Smacznego :)






poniedziałek, 5 stycznia 2015

Sałatka pieczarkowo-ziemniaczana z ogórkiem kiszonym i porem + koperek ..pycha :)






Ta szybka i bardzo prosta sałatka powstała z potrzeby chwili :) Brakowało mi pomysłu na trzecią sałatkę na sylwestrowy stół.. i tak w pierwszej chwili pomyślałam o sałatce pieczarkowej, potem o sałatce ziemniaczanej, aż w końcu postanowiłam połączyć obie i tak powstała ta oto sałatka. I powiem nieskromnie wyszło całkiem fajne połączenie, a co najważniejsze wszystkim ta wymyślona sałatka bardzo smakowała. Polecam :)

Składniki
- 30 dkg pieczarek
- 4 średnie ziemniaki
- 3 jajka
- 1 por
- 3 ogórki kiszone
- koperek
- sól,pieprz
- majonez, śmietana

Wykonanie
Pora kroję w cienkie półplasterki przekładam do małej miseczki solę, mieszam i odstawiam aby puścił sok i stracił goryczkę.
Oczyszczone pieczarki wrzucam na wrząca wodę i gotuję ok.15 minut, odcedzam i studzę. Wyszorowane ziemniaki gotuję  w mundurkach, odcedzam studzę i obieram ze skórki. Jajka gotuję na twardo, obieram, koperek siekam.
Ugotowane ziemniaki, pieczarki, jajka i ogórki kiszone kroję w kostkę, dodaje odciśniętego pora i posiekany koperek, doprawiam solą i pieprzem, mieszam z 2-3 łyżkami majonezu i łyżką śmietany.
Gotową sałatkę wkładam na minimum godzinę do lodówki w celu.... jak zawsze.... przegryzienia się smaków :) Taka sałatka fajnie pasuje prawie do wszystkiego... do wędlin w karnawale, do mięs pieczonych w sezonie grillowym, a nawet do pomidora na kanapce :)
Smacznego:)



sobota, 3 stycznia 2015

Surówka z kapusty kiszonej, marchewki i jabłka. Moc witamin :)






Surówka z kapusty kiszonej, co tu dużo pisać, super smaczna, super zdrowa bomba witaminowa :) I jeszcze jeden plus super szybka w wykonaniu i zjadaniu. Polecam :)

Składniki
- 35-40 dkg.kapusty kiszonej
- 2 marchewki
- 2 jabłka ( najlepiej słodkie )
- oliwa z oliwek
- cukier ( opcjonalnie )

Wykonanie
Kapustę kiszoną kroję drobniutko, dodaję do niej starte na tarce marchewki i jabłka. Jeśli jabłka nie są odpowiednio słodkie to dodaję szczyptę lub dwie cukru do smaku. Całość kropię oliwą z oliwek, mieszam.
Najlepiej smakuje jako dodatek to smażonej rybki :)
Smacznego :)


piątek, 2 stycznia 2015

Kruche paluchy serowe. Extra dodatek do zup, zakąska do piwa i wina.







Witam w Nowym Roku i wraz z nim proponuję kruche paluchy serowe. Takie paluchy to świetny dodatek do wszelakich zup w tym barszczyku czerwonego, doskonała przekąska do piwa czy wina, a samodzielnie świetnie zastępują niezdrowe czipsy i tym podobne przekąski. Wykonanie ich zajmuje naprawdę niewiele czasu, a efekt jest bardzo smaczny :) Polecam :)

Składniki
- 20 dkg miękkiego masła
- 20 dkg sera żółtego np.typu gołda
- 20 dkg mąki pszennej
Dodatkowo
- 1 całe jajko
- 2 łyżki mleka
- kminek

Wykonanie
Miękkie masło, starty na tarce ser żółty i mąkę zagniatam na gładkie ciasto, rozwałkowuję i kroje na cienkie paski, zawijam jak na paluchy lub spiralki, smaruje rozbełtanym jajkiem z dodatkiem mleka, posypuje ziarenkami kminku. Układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę w rozgrzanym piekarniku w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem do zrumienienia.
Po upieczeniu studzę.Takie paluchy można przechowywać do ok.1 miesiąca w metalowych pojemnikach.
Smacznego :)



zBLOGowani.pl