Strony

poniedziałek, 30 listopada 2020

Sałatka szwabska z mortadelą

 Sałatka szwabska, zwana również bawarską, to bardzo prosta sałatka z kuchni niemieckiej. Przygotowuje się ją z dobrej  jakości mortadeli, parówek lub mielonki. Do wędliny w podstawowej wersji dodawana jest tylko cebula, w bogatszej ser żółty i ogórki konserwowe.Wszystkie składniki zalewa się zalewą na bazie musztardy i zalewy z ogórków, z dużą ilością pieprzu. Ma być cierpko i pikantnie. I taka wyszła. W oryginale nie dodaje się majonezu, choć podobno niektórzy dodają. Ja dodałam łyżkę, aby lekko przełamać cierpki smak. Możecie ją pominąć. Podobno sałatka najlepiej smakuje w towarzystwie piwa i słonych przekąsek :) U mnie zjedzona na kolację :) 

Składniki
- 250 gram dobrej jakości mortadeli
- 150 gram sera żółtego
- 2 średniej wielkości ogórki konserwowe
- 1 cebula czerwona
Zalewa
- 1 łyżka musztardy
- 1 łyżka majonezu ( opcjonalnie )
- 3 - 4 łyżki zalewy z ogórków
- szczypta cukru
- sól, pieprz do smaku

Wykonanie
Wszystkie składniki kroję w paseczki. Musztardę mieszam z majonezem dodaję zalewę z ogórków i sporo pieprzu. Do pokrojonych składników dodaję sos. Całość dokładnie mieszam i odstawiam do lodówki co najmniej na godzinę aby smaki się przegryzły.
Smacznego :)



piątek, 27 listopada 2020

Makaron z brokułem i suszonymi pomidorami w sosie mascarpone


 Makaron w kremowym sosie mascarpone z kurczakiem, brokułem i suszonymi pomidorami to bardzo pożywne a zarazem smaczne danie obiadowe. Jeśli dodam, że jego przygotowanie nie wymaga zbyt wiele czasu ani wyszukanych produktów, to już stanie się daniem idealnym dla osób zapracowanych i narzekających na brak czasu. Polecam :)

Składniki ( dla 3 osób )
- 180 gram makaronu ( u mnie tasiemki )
- 1 mniejszy brokuł
- kilka większych suszonych pomidorów z oleju
- 1 pojedyncza większa pierś z kurczaka
- 1 mała cebula czerwona
- 250 gram serka mascarpone
- 2 łyżki oleju z suszonych pomidorów
- 1 duży ząbek czosnku
- po 1/2 łyżeczki papryki mielonej słodkiej i chili
- sól, pieprz do smaku

Wykonanie
Brokuła dzielę na różyczki, gotuję w lekko osolonej wodzie około 3-5 minut, odcedzam.
Piersi z kurczaka kroję w kostkę, cebulę w drobną kosteczkę, czosnek w plasterki, pomidory suszone w paseczki.
Na patelni rozgrzewam około 2-3 łyżek oleju z suszonych pomidorów, na gorący przekładam kurczaka, dodaję sól do smaku, paprykę mieloną i chwilę smażę aż mięso się zrumieni. Do zrumienionego mięsa dodaję cebulę i czosnek, chwilkę smażę, następnie do zawartości patelni dodaję suszone pomidory. Mieszam i jeszcze chwilę smażę.
Makaron gotuję w/g przepisu na opakowaniu, odcedzam, ale nie do końca, zostawiam trochę wody z gotowania. Do ugotowanego makaronu przekładam zawartość patelni, dodaję brokuły i mascarpone, dokładnie mieszam i gotuję jeszcze chwilkę do połączenia smaków. W razie potrzeby dolewam zachowaną wodę z makaronu, doprawiam do smaku.  Podaję na gorąco.
Smacznego :)
 

 

poniedziałek, 23 listopada 2020

Pasta twarogowa z ogórkiem konserwowym i rzodkiewką

 

Dziś zapraszam was na bardzo smaczną i prostą w wykonaniu pastę na kanapki. Twarożek z rzodkiewką, ogórkiem i zieloną cebulką to wyśmienita propozycja nie tylko na śniadanie. Świetnie sprawdzi się też na kolację czy lekki lunch. Polecam :)

Składniki
- 250 gram sera białego w kostce ( twarogu )
- 5-6 rzodkiewek
- 2-3 mniejsze ogórki konserwowe
- kilka gałązek zielonej cebulki
- 1 ząbek czosnku
- sól i pieprz do smaku
- śmietana 18% ( opcjonalnie )

Wykonanie
Ser biały ugniatam widelcem na papkę, rzodkiewkę i ogórki ścieram na tarce o dużych oczkach, zieloną cebulkę kroję drobno, czosnek przeciskam przez praskę. Dodaję sól i pieprz do smaku. Pastę dokładnie mieszam, w razie potrzeby dodaję łyżkę lub dwie śmietany.
Smacznego :)



sobota, 21 listopada 2020

Błyskawiczny murzynek z powidłami


 Przepisów na ciasto murzynek na blogu mam już kilka. Jak już kiedyś wspominałam to moje ulubione ciasto kojarzące się z dzieciństwem. Ale gdybym miała się zdecydować, który jest najlepszy, to miała bym kłopot. Wszystkie są pyszne mimo tego, że każdy z nich jest trochę inny. Dzisiejszy przepis na murzynka jest na pewno najprostszy i najszybszy w wykonaniu, a ponadto najbardziej wilgotny w smaku. W tytule napisałam murzynek z powidłami, bo je akurat dodaję najczęściej, ale spokojnie powidła możecie zastąpić ulubionym dżemem, konfiturą, czy marmoladą. To właśnie one nadają temu ciastu ową wyjątkową wilgotność i smak. Polecam :)

Składniki ( na keksówkę 29x12 cm )
- 2 szklanki mąki
- 3/4 szklanki cukru
- 2 jajka
- 1/2 szklanki oleju
- 1 szklanka mleka
- 2 łyżki prawdziwego kakao
- 1 łyżeczka sody
- 4 łyżki powideł, konfitury, dżemu lub marmolady
Dodatkowo
- tłuszcz i bułka tarta do wysmarowania foremki
Polewa
- 100 ml śmietanki 30%
- 100 gram czekolady mlecznej lub gorzkiej 

Wykonanie
 Wszystkie składniki na ciasto kolejno przekładam do miski, dokładnie mieszam mikserem na wysokich obrotach do uzyskania jednolitej masy. Masę wylewam do uprzednio wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą keksówki. Wkładam do średnio nagrzanego piekarnika i piekę w 170 stopniach ( grzałka góra-dół ) około 45-50 minut, do suchego patyczka. Gotowe wyjmuję z piekarnika, po ostudzeniu polewam czekoladową polewą.
Polewa : W małym rondelku podgrzewam śmietankę, kiedy zawrze, dodaję do niej połamaną na kosteczki czekoladę, zdejmuję z palnika i mieszam do rozpuszczenia. Lekko ciepłą polewam ciasto.
Smacznego :)





Poniżej podam jeszcze kilka moich przepisów na murzynka/ciasto kakaowe :

 

 

 


czwartek, 19 listopada 2020

Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem i papryką

 

 Bardzo lubię wszelkiego rodzaju zapiekanki i dość często robię. Ostatnio była makaronowa, dziś przyszedł czas na ziemniaczaną. Taka zapiekanka to świetny pomysł na prosty w wykonaniu, bardzo smaczny i sycący obiad, obiadokolację czy kolację. W zasadzie o każdej porze dnia dobrze smakuje, zwłaszcza teraz jesienią, kiedy nasz organizm domaga się pożywnych i rozgrzewających dań. Polecam :)
 
Składniki
- 1 kg ziemniaków
- 2 pojedyncze filety z kurczaka
- 1 czerwona papryka
- 150 gram sera żółtego
- 2 jajka
- 200 ml śmietany 18% lub 12 %
- 50 ml bulionu, rosołu lub wody
- czosnek mielony
- papryka mielona słodka i chili
- majeranek
- sól
- olej
- zielona cebulka ( opcjonalnie )
 
Wykonanie
Ziemniaki obieram i gotuję w lekko osolonej wodzie na wpół miękko.Odcedzam, studzę i kroję w plastry. Filety z kurczaka kroję w kostkę, posypuję delikatnie solą, czosnkiem i obiema paprykami. Smażę na rozgrzanym oleju aż się zrumienią. Paprykę kroję w kosteczkę. Ser ścieram na tarce o dużych oczkach. Śmietanę przelewam do garnuszka, wbijam do niej jajka, dodaję wodę i szczyptę soli ( jeśli mam bulion, już nie dodaję soli ) Dokładnie mieszam.
Naczynie żaroodporne przy pomocy pędzelka smaruję olejem. Na spód naczynia układam połowę ziemniaków, posypuję je roztartym majerankiem, na ziemniaki wykładam usmażone mięso, na mięso czerwoną paprykę. Paprykę z mięsem przykrywam drugą połową ziemniaków, posypuję je słodką mieloną papryką i majerankiem. Ziemniaki przykrywam startym serem, który również posypuję papryką. Całość zalewam wcześniej przygotowaną mieszanką śmietany z jajkami. Naczynie przykrywam pokrywą, przekładam do lekko nagrzanego piekarnika i piekę w 170 stopniach z termoobiegiem około 35 minut. Na 10 minut przed końcem pieczenia zdejmuję pokrywę, aby ser się ładnie zrumienił. Po wyjęciu z pieca pozwalam zapiekance chwilkę ( ok.5 minut ) odpocząć i dopiero wtedy nakładam na talerze.
Smacznego :)
 
 
 


Dla wielbicieli zapiekanek poniżej jeszcze jedna moja propozycja : 

Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i brokułami. 

 

wtorek, 17 listopada 2020

Zupa szpinakowo brokułowa

Nie mogłam się zdecydować czy ugotować zupę szpinakową, czy brokułową. Postanowiłam połączyć smaki i zrobiłam szpinakowo brokułową i nie żałuję. Oba warzywa bardzo lubię, a razem smakują wybornie. Zupa wyszła bardzo smaczna. Ja swoją podałam z drobnym makaronem, ale równie dobrze będzie smakować z ziemniakami czy drobna kaszą. Polecam :)

Składniki
- 1 mały brokuł
-  dwie garści świeżego szpinaku baby ( około 100-120 gram )
- 2 marchewki
- kawałek selera
- 2 litry bulionu ( u mnie drobiowy )
- 100 gram kremowego serka topionego ( można zastąpić śmietanką 30% )
- 0,5 łyżeczki majeranku
- sól, pieprz do smaku

Wykonanie
Marchewkę, seler kroję w słupki, brokuły dzielę na mniejsze różyczki, szpinak grubo siekam.
Do gotującego bulionu przekładam seler i marchewkę, chwilkę gotuję, następnie dodaję brokuły. Garnek przykrywam pokrywką, zmniejszam gaz i gotuję do miękkości warzyw. Kiedy warzywa są już miękkie odlewam trochę gorącej zupy do małego garnuszka, dodaję do niej pokrojony serek , belnduję i przelewam z powrotem do garnka z gotującą się zupą. Dodaję szpinak, chwilkę jeszcze gotuję. Zupę doprawiam roztartym majerankiem, solą i pieprzem.
Smacznego :)
 

 

sobota, 14 listopada 2020

Kotleciki siekane z kurczaka ze szpinakiem i suszonymi pomidorami


 Kotleciki siekane z kurczaka robię na różne sposoby. Podstawą jest siekane mięso i tarty ser. Składniki zmieniam w zależności od upodobania i zasobności lodówki. Dziś chciałam pokazać mój najnowszy eksperyment. Kotleciki ze szpinakiem i suszonymi pomidorami. Wyszły wyśmienite. Bardzo soczyste, aromatyczne, mięciutkie w środku, z wierzchu chrupiące. Kolorowe zachęcające do jedzenia. Doskonały i niedrogi dodatek do obiadu. Polecam :) 

Składniki 
- dwie większe pojedyncze piersi z kurczaka
- garść świeżego szpinaku baby
- kilka większych suszonych pomidorów z zalewy w oleju
- 2 jajka
- 4 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 10 dag sera żółtego w kostce
- pół łyżeczki czosnku mielonego
- sól, pieprz do smaku
- olej

Wykonanie
Mięso myję, osuszam, oczyszczam ze skórek i tłuszczu. Kroję w drobną kostkę, przekładam do miski, do mięsa dodaję drobno posiekany szpinak, odsączone z zalewy i drobno pokrojone suszone pomidory, wbijam jajka, dodaję obie mąki, starty na tarce o dużych oczkach ser. Całość dokładnie mieszam, dodaję przyprawy, mieszam i odstawiam do lodówki na co najmniej pół godziny. 
Na patelni rozgrzewam olej, na rozgrzany olej łyżką nakładam placuszki. Smażę na średnim ogniu po 3-4 minuty z każdej ze stron, do zrumienienia. Gotowe kotleciki przekładam na ręczniczki papierowe celem odsączenia nadmiaru tłuszczu. 
Smacznego :)





Poniżej podam jeszcze dwie moje propozycje na siekane kotleciki ( po kliknięciu w nazwę pokaże się przepis ) zapraszam :
 
 
 

czwartek, 12 listopada 2020

Sałatka makaronowa z paluszkami krabowymi surimi


Sałatki makaronowe to takie uniwersalne sałatki. Pasują i na co dzień i od święta. Doskonałe na zarówno na imprezę jak i na obiad czy kolację. Już nie wspomnę o lunchu do pracy. Moja dzisiejsza sałatka właśnie taka jest. Smaczna i pożywna a przy tym łatwa w przygotowaniu i nie droga. Polecam :)

Składniki
- 125 gram makaronu ( u mnie makaron ryżowy mała skrętka )
- 250 gram paluszków krabowych surimi
- 1 papryka ( dałam pół żółtej i pół czerwonej )
- 1 cebula dymka
- 4-5 ogórków konserwowych
- 1/2 pęczka koperku
- 1/2 pęczka zielonej pietruszki
- 1/2 zielonej cebulki
- 1 łyżka śmietany 18%
- 2 łyżki majonezu
- 1/4 łyżeczki papryczki chili ( opcjonalnie )
- sól, pieprz do smaku

Wykonanie
Makaron gotuję w/g przepisu na opakowaniu, odcedzam, przelewam zimną wodą, studzę. Paluszki krabowe odmrażam na sitku, osuszam, kroję w cienkie plasterki. Obie papryki kroję w paseczki, ogórki w plasterki, cebulę w kostkę, zieleninę siekam. Wszystkie składniki przekładam do miski, dodaję śmietanę, majonez, chili, sól i pieprz, dokładnie mieszam. Gotową sałatkę przekładam do lodówki na minimum pół godziny, aby smaki się przegryzły.
Smacznego :)


Jeśli lubicie paluszki krabowe w sałatce to poniżej jeszcze jedna moja propozycja :

 
 

wtorek, 10 listopada 2020

Rolada biszkoptowa z jabłkami i winogronami


 Pyszne, mięciutkie, rozpływające się w ustach ciasto. Aromatyczne, pachnące nadzienie to właśnie rolada biszkoptowa z jabłkami i winogronami. Idealna propozycja na jesienną aurę. Taką roladę wbrew pozorom robi się bardzo prosto. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i po upieczeniu poczekać aż całkowicie wystygnie, dopiero kroić. Ja niestety tej cierpliwości nie miałam i kroiłam jeszcze lekko ciepłą, i troszkę mi się rozpadała. Co zresztą widać na zdjęciach :) Ale absolutnie nie przeszkadzało to w konsumpcji, znikła w jeden dzień. Polecam :)

Składniki ( na dużą blachę z wyposażenia piekarnika )
- 4 jajka
- 3/4 szklanki cukru
- 2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią
- 3/4 szklanki mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 4 jabłka
- mała kiść winogron
Dodatkowo do posypania owoców
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka cynamonu

Wykonanie
Jabłka obieram, wyjmuje gniazda nasienne, kroję w kosteczkę. Winogrona na połówki. Dużą blachę z wyposażenia piekarnika wykładam papierem do pieczenia. Układam na niej owoce, posypuję je delikatnie cukrem i cynamonem. 
Białka ubijam na sztywno, dodaję cukier i ubijam dalej aż cukier się rozpuści. Do ubitych białek dodaję żółtka, mieszam łyżką. Następnie dodaję przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i delikatnie całość mieszam łyżką do połączenia składników. Masę wykładam równomiernie na owoce, tak aby wszystkie były nią pokryte. Ciasto wkładam do nagrzanego piekarnika. Piekę w temperaturze 170 stopni ( grzałka góra-dół ) około 25 minut ( do suchego patyczka )
Upieczone ciasto wyjmuję z piekarnika, zostawiam na około 5 minut. Po tym czasie ciasto obracam do góry nogami, aby owoce były na wierzchu, odklejam papier i od dłuższego boku zwijam w roladę. Roladę zawijam w czystą ściereczkę i odstawiam do wystudzenia. Po ostudzeniu posypuję cukrem pudrem.
Smacznego :)









poniedziałek, 9 listopada 2020

DIETOJARSKA KUCHNIA ŻYDOWSKA - recenzja książki

Dziś zapraszam na recenzję książki Fani Lewando " Dietojarska kuchnia żydowska " Autorka książki Fania Lewando przed wojną prowadziła w Wilnie popularną restaurację serwującą wegetariańskie dania dla Żydów aszkenazyjskich. W Dietojarskiej Jadłodajni łączyła nieoczywiste smaki, gotowała zdrowo z pełną świadomością, że tylko dieta bezmięsna i odpowiednia dawka witamin mogą zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie. W jej restauracji stołowała się wileńska śmietanka towarzyska i lokalna bohema.
Tuż przed wybuchem drugiej wojny wydała swą książkę, która niestety w czasie wojny zaginęła. Po latach została odnaleziona na targach antykwarycznych i wydana w zupełnie nowej odsłonie.
 

Całkiem niedawno książka została wydana w języku polskim. W jej tłumaczeniu pomagały dziewczyny z grupy Mecyje, które jak same mówią " „Książka Fani to nie tylko zbiór wegetariańskich receptur. To również pełna hałd mąki, wywrotek masła, bitej śmietany i wzburzonych drożdży eskapada do fantastycznego świata, którego już nie ma”. 

W książce znajdziemy mnóstwo ciekawych przepisów, zaczynając od prowansalskiego majonezu, poprzez czulenty, kugle, puddingi, potrawy pesachowe , marynaty kończąc na słodkościach i lodach, przygotowane w oparciu o oryginalne przepisy kuchni koszernej. Każdy przepis jest dopracowany, opatrzony zdjęciem i notatką od Mecyjów. 





Książka oprócz przepisów, zawiera wiele ciekawych informacji na temat kuchni żydowskiej, zwyczajów i obchodzonych świąt.

 


 Książka bardzo ładnie wydana, łatwo i przyjemnie się ją czyta. Będzie świetnym pomysłem np. na prezent. Doskonała nie tylko dla fanów kuchni koszernej, wegetariańskiej czy jarskiej. Każdy z nas znajdzie w niej coś dla siebie. Dzięki niej przeniesiemy się w odległe 20-te lata XX wieku do pięknego Wilna, poczujemy smak i zapach, poznamy ciekawe receptury.

tytuł DIETOJARSKA KUCHNIA ŻYDOWSKA
autor FANIA LEWANDO
wydawnictwo ZNAK
 

piątek, 6 listopada 2020

Sos grzybowy ze świeżych grzybów leśnych


 Sezon na grzyby już powoli dobiega końca, a mam wrażenie, że dopiero się zaczął. U nas w porównaniu do poprzednich lat w tym roku było ich dużo mniej. Niemniej jednak coś tam udało się nam nazbierać. Kilka słoiczków marynowanych i suszonych mam, trochę zamrożonych na zimę też się znajdzie. Nie jest tak źle. Z ostatniej wyprawy do lasu z części zrobiłam sos. Gęsty, aromatyczny, kremowy, po prostu pyszny. Polecam :)

Składniki
- ok. 0,5 kg świeżych grzybów ( u mnie podgrzybki, kozaki, kilka maślaków i gołąbków )
- 1 łyżka oleju
- 2-3 łyżki masła
- 100 ml śmietanki 30%
- sól, pieprz do smaku
- zielona cebulka ( opcjonalnie )

Wykonanie
Grzyby dokładnie oczyszczam, płuczę, osuszam i kroję w kawałki. Na patelni rozgrzewam łyżkę oleju. Na rozgrzany wrzucam grzyby. Chwilkę smażę, aż odparuje z nich woda i delikatnie się zrumienią. Dodaję masło, mieszam i smażę jeszcze około 20 minut. Wlewam śmietankę, doprawiam sos do smaku solą i pieprzem. 
Smacznego :)
 

 

czwartek, 5 listopada 2020

Makaron z boczkiem i twarogiem


 Makaron z boczkiem i twarogiem to błyskawiczne danie doskonałe na szybki obiad lub kolację. Większości z was pewnie to danie kojarzy się z dzieciństwa. U mnie w domu nie podawało się w taki sposób makaronu, więc jest to dla mnie nowość. Skuszona postami na grupach kulinarnych postanowiłam sprawdzić jak to smakuje. Bo nie ukrywam boczek wędzony, ser biały i makaron jakoś nie szedł mi w parze. I dobrze, że się odważyłam, bo tak przygotowany makaron jest po prostu pyszny. Polecam każdemu, zwłaszcza tym co jeszcze nie próbowali. U mnie na stałe wchodzi do menu :)

Składniki ( dla 3 osób )
- 180 - 200 gram makaronu ( u mnie świderki )
- 200 gram boczku wędzonego parzonego
- 250 gram sera białego ( twarogu z kostki )
- sól, pieprz do smaku
- zielona cebulka ( opcjonalnie )
 
Wykonanie
Makaron gotuję w osolonej wodzie w/g przepisu na opakowaniu. Odcedzam. Boczek kroję w kostkę, smażę na suchej patelni do wytopienia tłuszczu. Usmażony boczek przekładam do makaronu, dodaję pokruszony twaróg, całość chwilkę podgrzewam na wolnym ogniu, doprawiam do smaku solą i pieprzem, mieszam i gotowe. Podaję na ciepło, posypuję poszatkowaną zieloną cebulką.
Smacznego :)



wtorek, 3 listopada 2020

Szynka w sosie paprykowym

Szynka wieprzowa to bardzo smaczne mięso. Odpowiednio przygotowana wcale nie jest sucha a wręcz przeciwnie soczysta i delikatna.  Kupuję ją wtedy kiedy mam ochotę na kawałek mięsa w sosie. Tym razem przygotowałam ją w sosie paprykowym. Wyszedł bardzo smaczny, doskonale pasujący do kluseczek. Polecam :)

Składniki
- 1 kg szynki wieprzowej
- 1 papryka czerwona
- 1 cebula
- 1-2 ząbki czosnku
- łyżka mielonej czerwonej papryki
- pół łyżeczki majeranku
- pół łyżeczki kminku mielonego
- sól
- olej
- 1 łyżeczka mąki pszennej 

Wykonanie
Opłukane i osuszone mięso kroję w plastry, przesypuję z dwóch stron przyprawami i odstawiam do lodówki na minimum pół godziny ( im dłużej tym lepsza ). Na patelni rozgrzewam łyżkę oleju i na wysokim ogniu obsmażam mięso na rumiano z dwóch stron. Do zrumienionego mięsa dodaję pokrojoną w kosteczkę paprykę, cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Zmniejszam ogień i do zawartości patelni wlewam około pół szklanki gorącej, przegotowanej wody. Całość duszę pod przykryciem na wolniutkim ogniu do miękkości. Co jakiś czas mięso przewracam na drugą stronę. W razie potrzeby dolewam po odrobinie gorącej wody. W malutkim słoiczku roztrzepuję łyżeczkę mąki z niewielką ilością wody. Kiedy mięso jest już miękkie zalewam go powstałą mieszaniną. Całość mieszam i duszę jeszcze chwilkę aż składniki sosu się połączą.
Smacznego :)