Strony

sobota, 24 lutego 2018

Gołąbki bez zawijania z piekarnika. Oszukane gołąbki w pomidorowym sosie.


Oszukane gołąbki :) Smaczna wersja dla miłośników tradycyjnych gołąbków, ale znacznie prostsza i szybsza w wykonaniu. Swego czasu takie " gołąbki " robiłam podobnie jak pulpety, czyli podsmażałam na patelni, gotowałam w wywarze i z wywaru robiłam sos. Dziś poszłam na skróty. I nie żałuję. Całe danie przygotowałam w piekarniku, łącznie z aromatycznym sosem. Zaoszczędziłam sporo czasu, a i naczyń do mycia o wiele mniej :)  To jak do tej pory to moje najlepsze i najsmaczniejsze ich wykonanie. Polecam, kotleciki wyszły bardzo soczyste i mięciutkie a jednocześnie smaczne i pożywne. Ja dziś użyłam kapusty pekińskiej i taką polecam. Jest bardziej miękka i lekkostrawna od kapusty białej. Jeśli zdecydujecie się jednak na białą kapustę, proponuję ją zetrzeć na drobnej tarce jarzynowej. Pekińską wystarczy drobno posiekać. Polecam : )

Składniki  ( na 14 sztuk )

- 60 dag mięsa mielonego
- mała kapusta pekińska ( ok. 50 dag )
- 1 woreczek ryżu ( 100 gram )
- 2 jajka
- 2 ząbki czosnku
- 3-4 łyżki bułki tartej lub kaszy manny
- majeranek, kminek mielony, suszona cebulka
- sól, pieprz do smaku

Sos pomidorowy:
- 0,5 litra bulionu
- 0,5 litra passaty pomidorowej
- bazylia, czosnek mielony, sól, cukier

Dodatkowo
- odrobina oleju

Wykonanie
Ryż gotuję w lekko osolonej wodzie, odcedzam, studzę. Kapustę bardzo drobno szatkuję, przekładam do miski, posypuję solą, odstawiam na pół godzinki. Po tym czasie odciskam z nadmiaru soku. Do odciśniętej kapusty dodaje mięso mielone, ostudzony ryż, dwa surowe jajka, przeciśnięty przez praskę czosnek, bułkę tartą i przyprawy. Całość dokładnie mieszam. Ja robię to ręcznie jak na mielone. Kiedy składniki się dobrze połączą, formuję lekko podłużne a'la gołąbki i układam w naczyniu żąroodpornym posmarowanym delikatnie olejem.
Przygotowuję sos pomidorowy: Bulion mieszam z passatą, doprawiam do smaku bazylią, czosnkiem mielonym, odrobiną soli i cukru. Powstałym sosem zalewam gołąbki, tak do połowy ich wysokości.
Naczynie wkładam do lekko nagrzanego piekarnika i piekę, bez przykrycia około 50 minut w 160 stopniach z termoobiegiem. W połowie pieczenia delikatnie odwracam kotleciki na droga stronę.
Podaję na gorąco z ulubiona surówką. Z podanych składników wyszło mi 14 sztuk średniej wielkości gołąbków.
Smacznego :)




piątek, 2 lutego 2018

Marchewka duszona z cukinią. Smaczna jarzynka do obiadu.


Marchewka duszona z cukinią, to taki mój mały eksperyment. Każdy z nas boryka się z pytaniem jaką sałatkę/surówkę/jarzynkę podać dziś do obiadu. U mnie pierwotnie miała być marchewka duszona, ale kiedy zauważyłam, że obok marchewki spoczywają spokojnie dwie małe cukinie postanowiłam je połączyć/udusić razem z marchewką :) I udało się połączenie okazało się bardzo smaczne, więc i Wam polecam. U mnie będą powtórki.

Składniki
- 3 większe marchewki
- 2 małe cukinie
- pół łyżeczki czosnku mielonego
- koperek
- łyżeczka masła
- sól do smaku

Wykonanie
Obrana marchewkę i cukinię ze skórką szatkuję na cieniutkie plasterki, przy pomocy tarki do ogórków. Przekładam do rondelka, zalewam wodą, tak aby tylko zakryła warzywa, gotuję na wolnym ogniu około 10 minut. Odcedzam, przyprawiam do smaku solą, czosnkiem mielonym, dodaję łyżeczkę masła, mieszam, dodaję koperek. Podaję na ciepło.
Taka jarzynka doskonale pasuje do pieczonej czy smażonej ryby, do kotletów i innych mięs.
Smacznego :)



czwartek, 1 lutego 2018

Pieczeń z szynki wieprzowej w gęstym sosie. Soczysta i aromatyczna.


Dziś zapraszam na soczystą pieczeń z szynki wieprzowej  Jak wiadomo szynka, w porównaniu do karkówki czy łopatki jest dość suchym kawałkiem mięsa. Dlatego, aby była soczysta ważne jest jej odpowiednie przygotowanie, dobór przypraw i czas duszenia. Ja swoją podałam z sosem powstałym z duszenia mięsa i zaprawionym odrobiną śmietany i mąki. Wyszła bardzo soczysta, doskonała zarówno na codzienny jak i odświętny obiad. Polecam :)

Składniki
- 1 kg szynki wieprzowej ( w ten sam sposób można przygotować łopatkę, czy karkówkę )
- 2-3 ząbki czosnku
- domowa wegeta lub inna ulubiona przyprawa uniwersalna
- majeranek
- kminek mielony
- papryka mielona
- olej
- 1 łyżka śmietany 18%
- 1 łyżeczka mąki pszennej

Wykonanie
Mięso kroję w średnio grube plastry, nacieram zmiażdżonym czosnkiem i wszystkimi przyprawami. Odstawiam do lodówki na co najmniej godzinę. Po tym czasie na patelni rozgrzewam odrobinę oleju. Na mocno rozgrzanym oleju obsmażam plastry mięsa z dwóch stron na bardzo rumiano. Zmniejszam gaz i podlewam mięso gorącą wodą, tak aby było do połowy przykryte. Duszę do miękkości ( około 1,5 - 2 godziny ). W razie potrzeby podlewam jeszcze gorącą wodą. Miękkie plastry mięsa przekładam na półmisek. Do zawartości patelni dodaję rozrobioną śmietanę z mąką i odrobina wody. Mieszam i gotuję powstały sos jeszcze ok. 3 minuty aż zgęstnieje i ładnie się połączy. Jeśli podaję posiłek od razu to mięso na półmisku polewam gorącym sosem. Jeśli przygotowuję obiad wcześniej, mięso z półmiska przekładam do sosu, przykrywam pokrywką i przed podaniem podgrzewam.
U mnie dziś szynkę w sosie podałam z kaszą jęczmienną i kiszonymi ogórkami.
Smacznego :)